Historia Regat The Tall Ships' RacesRegaty i zloty żaglowców odbywają się w Europie od kilkudziesięciu lat. Pomysł wyścigów statków żaglowych zrodził się w Anglii na początku lat 50. XX w. W ten sposób próbowano uratować "białe ptaki oceanów" wypierane ze szlaków handlowych przez statki parowe. Pierwsze regaty rozegrano w 1956 r. pod patronatem księcia Edynburga, a na trasie z angielskiego Torbay do Lizbony ścigało się 21 żaglowców. Niektóre z nich, jak norweskie: "Christian Radich" i "Soerlandet" czy szwedzkie: "Falken" i "Gladan", pływają do dzisiaj. Sukces imprezy spowodował przekształcenie komitetu organizacyjnego w The Sail Training Association (STA) - brytyjskie Stowarzyszenie Szkolenia pod Żaglami. Tak też narodziła się idea "sail training" - edukacji młodych ludzi na pokładach statków żaglowych oraz regat i zlotów. Kiedy w 1972 r. sponsorem imprezy został producent szkockiej whisky z wizerunkiem "Cutty Sark" - najpiękniejszego i najszybszego klipra herbacianego XIX w., przyjęła nazwę "The Cutty Sark Tall Ships’ Races".

Polski udział w "Cutty Sark" - popularnie zwanych "Operacją Żagiel", zaczął się od zwycięstwa "Daru Pomorza" w 1972r. Dwa lata później, pierwszy raz w historii, gospodarzem zakończenia wyścigów została Polska i Gdynia - macierzysty port żaglowca. Najwyższe trofeum regat - srebrną statuetkę "Cutty Sark", przyznawane za "tworzenie klimatu dla międzynarodowego porozumienia", zdobyły polskie żaglowce: ORP "Iskra" w 1989r i dziesięć lat później - "Pogoria". A w latach: 1994 i 2001 najszybszym wśród największych był "Dar Młodzieży". Armada startująca w "The Cutty Sark Tall Ships’ Races" gościła jeszcze trzykrotnie w Polsce - w latach:1992 i 2003 w Gdyni oraz w 2000r. w Gdańsku.

Regaty i zloty to wielkie święto żeglarzy - zwłaszcza młodych, bo przepisy wymagają, aby połowa załogi była w wieku 15-25 lat. Dla międzynarodowej braci otwierają się miasta, a sportowe zmagania, marynarskie gry i zabawy, biesiady w pubach i na ulicach wciągają także mieszkańców i turystów, którzy specjalnie przyjeżdżają na zloty. Bo jest to wyjątkowa okazja do poznania tradycji, poczucia klimatu pracy oraz życia na dawnych i współcześnie budowanych żaglowcach, przeżywających dzisiaj swój renesans. A "poczuć wiatr w żaglach" można również śpiewając szanty, słuchając "morskich opowieści" czy oglądając parady żaglowców żegnających gościnne porty.

Od wiosny 2002 r. organizację regat i zlotów, wraz z ich ideą "sail training", tradycją i formułą, przejęło od Sail Training Association, nowe stowarzyszenie Sail Training International (STI). A w 2003 r., po 30 latach, zakończyła się współpraca sponsorska z producentem whisky i po raz ostatni regaty wielkich żaglowców nosiły nazwę "The Cutty Sark Tall Ships’ Races" oraz logo z sylwetką sławnego klipra. W 2004 roku odbywały się już pod nazwą "The Tall Ships’ Races’. Sponsorem głównym na lata 2004 - 2006 została Antwerpia - port, miasto i region, a nowe logo, wraz z organizatorem STI, tworzą teraz gospodarze kolejnych etapóa Antwerpia

W 2006 roku regaty "The Tall Ships’ Races" świętowały 50 - te urodziny, a w tym roku, po raz pierwszy w historii, ich finał odbędzie się w Szczecinie.


Urząd Miasta Szczecin, Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin, tel./faks +48 91 42 45 992 | Wszelkie prawa zastrzeżone | regaty@um.szczecin.pl