Oficjalne wyniki regat

Race1, race 2 i finał w Szczecinie

Race 1

Dar Szczecina na podium. Zakończył się pierwszy etap regat The Tall Ships’ Races, który prowadził z duńskiego Arhus do fińskiej Kotki. Żegluga przebiegała przy bardzo korzystnych wiatrach zachodnich. Sam wyścig trwał niecałe cztery doby.

Polskie jachty żeglowały bardzo dobrze. Dar Natury z Trzebieży  zajął 1 miejsce
w klasie C (ogółem 26), za nim Gwarek z Zabrza (2/28) i na trzecim miejscu Dar Szczecina (3/30). Magnolia z Pałacu Młodzieży w Szczecinie pierwszy etap zakończyła na siódmym miejscu (7/34).

Polskie żaglowce klasy A również zakończyły już wyścig. Fryderyk Chopin sklasyfikowany został na miejscu 9/16 a Dar Młodzieży 12/23.

Tymczasem pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i w klasie największych jednostek A – zajął norweski żaglowiec Statsraad Lehmkhul, za nim Christian Radich oraz Sorlandet. Obie jednostki także z Norwegii.

Linia mety wyznaczona była na wysokości Tallina u wejścia do Zatoki Fińskiej. Oficjalne otwarcie zlotu żaglowców w Kotce zaplanowano na 18 lipca (środa), dlatego spora część jachtów, w tym Dar Szczecina zdecydowały się na zacumowanie w Tallinie
i zwiedzanie miasta.

W pierwszym etapie regat The Tall Ships’ Races żeglowało 78 jednostek. W drugim  wyścigu ze Sztokholmu do Szczecina swój udział zapowiedziało  ponad 100 jachtów
i żaglowców.

Race 2

Oto wyniki drugiego etapu The Tall Ships’ Races 2007. Okazało się, że nasz "Dar Szczecina” wygrał klasyfikację w klasie C! Jednostka znalazła się też na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej drugiego etapu ze Sztokholmu do Szczecina. Co prawda wedle nieoficjalnych wyników nasi byli na pierwszym miejscu, ale po przeliczeniu wszystkich skomplikowanych współczynników między poszczególnymi klasami okazało się, że miejsce jest drugie. Gratulujemy!

Wśród największych żaglowców Klasy A zwycięstwo w drugim etapie odniósł norweski "Christian Radich”, wyprzedzając rosyjskiego giganta Kruzenshterna oraz inną jednostkę z Krainy Fiordów - Sorlandeta. I to także "Christian Radich” jest zwycięzca ogólnej klasyfikacji drugiego etapu The Tall Ships’ Races 2007. Również składamy gratulacje. Tym większe, że norweska jednostka powtórzyła tym samym wynik sprzed roku.

W Klasie B z kolei dominowały jachty z innego skandynawskiego kraju - Szwecji. Najlepsza okazała się "Helena”, druga "Gratitude”, a miejsce na najniższym stopniu podium zajęła "Gratia”. W klasie C za „Darem Szczecina” uplasował się "Dar Natury”, a za nimi szwedzki "St IV”. Na koniec Klasa D: tutaj najszybsza była Rona II z Wielkiej Brytanii przed hiszpańską Hansą i kolejną brytyjską jednostką Sirmą.

 

  • Wyniki II etapu bez podziału na klasy (PDF) [79112 bajtów]
  • Wyniki II etapu według klasy (PDF) [85327 bajtów]
  •  

    Klasa D
    Rona II, Wielka Brytania
    Hansa, Hiszpania
    Sirma, Wielka Brytania

    Klasa C
    Dar Szczecina, Polska
    Dar Natury, Polska
    St IV, Szwecja

    Klasa B
    Helena, Finlandia
    Gratitude, Szwecja
    Gratia, Szwecja

    Klasa A
    Christian Radich, Norwegia
    Kruzenshtern, Rosja
    Sorlandet, Norwegia

    W niedzielę, 5 sierpnia 2007, o godz. 17 w Teatrze Letnim zostały rozdane nagrody załogom jednostek uczestniczących w regatach The Tall Ships' Races 2007. 

    Ceremonia wręczenia nagród

    Po paradzie ulicami miasta, załogi wszystkich uczestniczących w regatach żaglowców dotarły do Teatru Letniego. Ceremonia wręczenia nagród rozpoczęła się od prezentacji kolejno wchodzących orkiestr dętych i załóg. Zgromadzona publiczność szczelnie wypełniająca amfiteatr owacyjnie przyjmowała żeglarzy a ci sposobów na efektowne wejście mieli wiele. Polski "Nauticus” wbiegł i wykonał zbiorowy "rowerek” tuż przed sceną, Rosjanie wejście mieli śpiewające (dosłownie i w przenośni) połączone z zaproszeniem na Tall Ships’ Races 2009, które odbędzie się w Sankt Petersburgu. Burzę braw otrzymali ubrani w niebieskie mundury Malezyjczycy, którzy popisali się zbiorowym tańcem przy akompaniamencie instrumentów perkusyjnych.

    Największe owacje zebrał jednak otwierający rozdanie nagród przedstawiciel Sail Training International, którego wszystkie załogi witały z niezwykłym entuzjazmem wciągając do okrzyków zgromadzone orkiestry i publiczność. Barwności ceremonii dopełniły jeszcze "Kapitańskie Tango” w wykonaniu Orkiestry Dętej Marynarki Wojennej Garnizonu Świnoujście oraz owacje na stojąco dla załogi "Lorda Nelsona”. Dodatkowo marynarze z Cuauhtamoca jak na swoją narodowość przystało pokazali jak profesjonalnie zainicjować "meksykańską falę” - laureaci, załoganci, goście i publiczność bawili się wyśmienicie.

     

    Zwycięzca.

    Triumfatorem regat The Tall Ships’ Races 2007 - zresztą podobnie jak przed rokiem - okazał się norweski żaglowiec „Christian Radich”. Fregata ma bogatą przeszłość. Już w końcu XIX wieku norweski kupiec i żeglarz zapisał w testamencie środki na budowę takiej jednostki. Jednostka nazwana jego imieniem została zwodowana jednak dopiero w 1937 roku, jako szkolny żaglowiec Norweskiej Marynarki Handlowej. Pierwszy długi rejs odbyła rok później, płynąc do Nowego Jorku na wystawę światową. W czasie II wojny światowej służyła jako baza dla niemieckich okrętów podwodnych. Odzyskana przez Norwegów w fatalnym stanie, została gruntownie przebudowana. Od 1949 roku służy znów do szkolenia marynarzy. Jacht po raz pierwszy startował w TTSR już w inauguracyjnym sezonie 1956. Rok później „zagrał” główną rolę w głośnym wówczas filmie „Windjammer”, co przyniosło jednostce olbrzymią popularność. Sławę zdobył także dzięki zwycięstwom w regatach Operacji Żagiel m.in. w najdłuższej edycji z Portugalii na Bermudy w 1964 roku, a później w 1970 roku na trasie Plymouth - La Coruna.

    „Christian Radich” ma 73 metry długości, 10 szerokości i prawie pięć zanurzenia. Na trzech masztach rozpina 26 żagli. Ich łączna powierzchnia to 1234 m2. Armatorem żaglowca jest szkoła morska w Oslo, a koszty jego utrzymania ponosi fundacja „Towarzystwo Przyjaciół Christiana Radicha”. Stała załoga liczy 15 osób, dla praktykantów przewidziano 88 miejsc. Nasze regaty wygrali pod dowództwem kapitana Clasa Jagduma.

    Wśród nagród przyznano także nagrody specjalne.

    Najważniejszą nagrodę The Tall Ships’ Races 2007 - tzw. Friendship Trophy za budowanie pozytywnych relacji miedzy żeglarzami z różnych jednostek - dostał brytyjski bark "Lord Nelson”. To wyjątkowa jednostka. Jest pierwszym z dwóch - więcej na świecie takich nie ma! - zbudowanych przez Jubilee Sailing Trust żaglowców w pełni przystosowanych dla potrzeb niepełnosprawnych członków załogi. "Lord Nelson” nie zabiera na pokład pasażerów - niepełnosprawni tak samo aktywnie uczestniczą w rejsach jak stała załoga. „Każdy jest zaangażowany i każdy pracuje równie ciężko” mówią marynarze Matt i John pokazując wnętrze statku. Większość elementów wyposażenia żaglowca jest składana, a w barze stylizowanym na typowy angielski pub wózki inwalidzkie dla bezpieczeństwa przyczepiane są do podłogi.

    Podczas krótkich rejsów niepełnosprawni stanowią około 50% załogi. Bez problemu mogą dostać się w każde miejsce łącznie z rejami, na które wciągani są specjalnymi windami. Ci, którzy mogą wstać z wózków, wspinają się po linach samodzielnie. Żaglowiec jest wyposażony też w mówiący kompas, alarm wibracyjny i specjalne oznaczenia umożliwiające żaglowanie niewidomym. „Może różnimy się sprawnością fizyczną, ale pierwszego dnia rejsu każdy nowy załogant boi się tak samo” mówi kapitan statku Clare Cupples zapraszając turystów na pokład.

     

    Oprócz nagród za miejsca zajęte w drugim etapie regat The Tall Ships’ Races w Teatrze Letnim wręczono następujące nagrody specjalne:

    Pierwszy żaglowiec na linii mety:
    Hansa (Hiszpania). Czas: 1 dzień, 21 godzin, 59 minut, 13 sekund

    Najlepszy w klasyfikacji ogólnej w drugim etapie:
    Christian Radich (Norwegia). Czas: 1 dzień, 11 godzin, 18 minut, 38 sekund.

    Za najlepszy czas w dwóch etapach regat The Tall Ships’ Races 2007:
    llingworth Trophy (klasa D) - „Rona II” (Wielka Brytania)
    Angela Cup (klasa C) - „Dar Natury” (Polska)
    Florence Cup (klasa B) - „Helena” (Finlandia)
    Class A Race Series Trophy (klasa A) - „Christian Radich” (Norwegia)

    Za najwyższy poziom kunsztu żeglarskiego:
    Crowther Memorial Shield - „Anita” (Niemcy): przepłynęła całe regaty bez użycia silnika

    Za kunszt żeglarstwa adekwatny do założeń szkoleniowych STI:
    The Honourable Company of Master Mariners Trophy - Shtandart (Rosja)

    Za najniższą średnią wieku załogi:
    Helmut Bastion Bell - „Magnolia” (Polska) - średnia wieku 19,1225 lat

    Nagroda dla kucharza najdłużej przebywającego na morzu:
    Cook Longest At Sea - Milla Arrika, Finlandia („Zuverischt”, Niemcy)

    Dla najlepszych oficerów radiowych drugiego etapu regat:
    Sail Training International Communications Prize for Race Two - “Lord Nelson” (Wielka Brytania)

    Przyznawane przez miasto, port i prowincję Antwerpia za największy wkład w organizację etapu towarzyskiego Kotka-Sztokholm:
    Antwerp Sponsors’ Trophy - Sail Training Association of Finland

    Dla kadeta za największe indywidualne osiągnięcia i wysiłek włożony w regaty:
    Torbay Cup - Anastasia Zolotareva, “Shtandart” (Rosja) - przepłynęła cały rejs ze złamanym kciukiem

    Nagrody miasta Szczecina za największy wysiłek włożony we wzięcie udziału w The Tall Ships’ Races 2007 i największy dystans pokonany w drodze do Szczecina:
    "Cuauhtemoc” (Meksyk) i "Tunas Samudera” (Malezja)

     

    Bartosz Bukowiecki
    2007/08/08 15:18:00

    » Archiwalne wiadomości

    » Archiwalne wiadomości

    Urząd Miasta Szczecin, Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin, tel./faks +48 91 42 45 992 | Wszelkie prawa zastrzeżone | regaty@um.szczecin.pl