REJS ROKU 2007 - Relacja

Odebraliśmy Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska "Bursztynową Różę Wiatrów"

 

 

REJS ROKU 2007  - Relacja

 

7 marca 2008 roku, w Dworze Artusa w Gdańsku, odbyła się uroczystość wręczenia nagród "Rejs Roku 2007" kapitanom największych wypraw żeglarskich minionego roku oraz wręczenie nagrody Ministra Infrastruktury "Srebrny sekstant" dla najlepszego żeglarza 2007 roku!

Po raz 38. jury pod przewodnictwem kpt. żeglugi wielkiej Leszka Wiktorowicza, w składzie m.in. z kpt. Krystyną Chojnowską -Liskiewicz (pierwsza na świecie kobieta, która samotnie opłynęła glob), rozstrzygnęło o podziale najwyższych polskich trofeów żeglarskich.

Tytuł Żeglarza Roku 2007, Srebrny Sekstant i I Nagrodę Honorową Telewizji Polskiej S.A. "Rejs Roku 2007" przyznano kpt. Jarosławowi Kaczorowskiemu. Po latach nieobecności polskiej bandery w oceanicznych imprezach regatowych, wystartował on (po wywalczeniu kwalifikacji) na jachcie "Allianz.pl" - jako drugi Polak (po Kazimierzu Kubie Jaworskim) - w jednym z najbardziej cenionych wyścigów - Mini Transat 6.50. Te regaty rozgrywane są co dwa lata od 1977 roku, na łódkach o długości zaledwie 6,5 m, na trasie La Rochelle (Francja) - Funchal (Madera) - Salvador da Bahia (Brazylia). Jury podkreśliło doskonałą postawę kpt. Kaczorowskiego. Mimo przeciwności losu (zderzenie z niezidentyfikowaną pływającą przeszkodą, awaria steru, sztormowa pogoda) w klasyfikacji generalnej zajął 19. miejsce. We wrześniu z La Rochelle wystartowało 89 żeglarzy, w większości na nowoczesnych jednostkach. Do takich nie należał jacht polskiego kapitana, stąd swą wysoką pozycją wzbudził podziw rywali.

II Nagrodę Honorową TVP S.A. "Rejs Roku 2007" przyznano wyjątkowo dwóm kapitanom: Januszowi Kurbielowi ("Vagabond'elle") i Leszkowi Sysakowi ("Montonie"). Oba rejsy, mimo że różne praktycznie pod każdym względem, miały jednak wspólny mianownik - załogi tworzyły pary małżeńskie. Janusz Kurbiel wraz z małżonką Joelle od 15 kwietnia do 11 listopada pokonali 5 600 mil na Morzu Grenlandzkim oraz u brzegów wschodniej Grenlandii. Natomiast Leszek Sysak wraz z małżonką Elżbietą wypłynęli w kwietniu 1988 roku z Teneryfy i ... po 16 latach zawiązali wokółziemską pętlę niedaleko portu Recife w Brazylii, po czym kontynuowali rejs.

III Nagrodą "Rejs Roku 2007" uhonorowano kpt. Janusza Kędzierskiego z Polskiego Klubu Żeglarskiego w Nowym Jorku, który dowodził jachtem "Fazisi". Potężna jednostka o długości 25 m przypłynęła na Bałtyk, by wziąć udział w The Tall Ships Race Baltic 2007, regatach żaglowców szkolnych i jachtów na trasie prowadzącej z Aarhus w Danii, do Kotki w Finlandii i Sztokholmu, zakończonych w Szczecinie. Skład załogi uzupełniony został kilkunastoosobową grupą młodzieży z Ustki.

Honorowe wyróżnienia "Rejs Roku 2007":
- kpt. Dominik Bac i kpt. Sławomir Skalmierski z Katowic, którzy dowodzili jachtem "Stary" w rejsie z Vancouver w Kanadzie do Key West na Florydzie. Żeglując po Pacyfiku i Atlantyku pokonali blisko 6 800 mil;
- kpt. Andrzej Gruszka z Polskiego Klubu Żeglarskiego w Nowym Jorku za transatlantycki rejs na jachcie "Pacyfika" z USA do Polski. Czteroosobowa załoga przypłynęła do Szczecina, by uczestniczyć w wielkim zlocie żaglowców;
- kpt. Krzysztof Mika za trzyetapowy rejs na trasie Balboa (Panama) - Miami (USA) - St. George (Bermudy) - Gdynia na jachcie "Fujimo".

Nagrodę Honorową Polskiego Związku Żeglarskiego "Rejs Roku 2007" przyznano kpt. Andrzejowi Armińskiemu - twórcy serii projektów jachtów noszących nazwę Mantra. Z jego inicjatywy odbyły się kobiece regaty dookoła świata na pokładach bliźniaczych jednostek.

Nagrodą Grotmaszta Bractwa Kaphornowców, gdyż przyznawaną za wyczyny w wyjątkowo trudnych warunkach, uhonorowano kpt. Janusza Słowińskiego za rejs na burzliwe wody Antarktyki na jachcie "Bona Terra".

 

 

Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Gdańska "Bursztynową Różę Wiatrów" jury przyznało organizatorom The Tall Ships Races 2007, na czele z prezydentem miasta Szczecina - Piotrem Krzystkiem, przybyli Jerzy Raducha, Mira Urbaniak,Zofia Sadłowska, Beata Prell i Bartosz Bukowiecki. Światowy zlot zyskał bardzo wysokie oceny. Zgromadził setkę żaglowców i jachtów z Europy i innych kontynentów. Na ich pokładach przypłynęło 3 500 żeglarzy z 35 krajów.

 

Biuro ds. Morskich
2008/03/11 11:40:00

» Archiwalne wiadomości

» Archiwalne wiadomości

Urząd Miasta Szczecin, Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin, tel./faks +48 91 42 45 992 | Wszelkie prawa zastrzeżone | regaty@um.szczecin.pl