L’Armada 2008

„L’Armada” to zlot żaglowców świata organizowany od 1988 roku – co pięć lat, we francuskim porcie Rouen na Sekwanie

„L’Armada” to zlot żaglowców świata organizowany od 1988 roku – co pięć lat, we francuskim porcie Rouen na Sekwanie.

W tym roku odbywał się on w dniach 5-14 lipca, a uczestniczyło w nim 38 żaglowców oraz okręty marynarek wojennych z Francji, Holandii, Rosji, Niemiec, Norwegii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Brazylii, Meksyku, Urugwaju, Japonii, Omanu, Monaco oraz Polski. Najwięcej emocji wzbudziły egzotyczne żaglowce: meksykański „Cuauhtemoc”, brazylijski „Cisne Branco”, „Shabab of Oman” oraz japońskie okręty wojenne. Polskim akcentem w Rouen – poza żaglowcami: „Dar Młodzieży” i „Pogoria” były występy Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej oraz bursztyny z Gdańska.


Zlot żaglowców w Rouen jest imprezą głównie komercyjną. Przez 11 dni pokłady żaglowców wynajmowano na koktajle, spotkania towarzyskie, pokazy mody i koncerty. Podobnie było na kei, gdzie oprócz pamiątek ze zlotu, znajdowały się przede wszystkim namioty z kuchnią regionów Francji – od normandzkich muli po szynkę i serowe fondue z południa. Francuzi i turyści - zwłaszcza dojrzali, przez całe dnie biesiadowali w cieniu żaglowców. Młodsi okupowali miejsca koncertów gwiazd rocka takich jak Iggy Pop, a wszyscy podziwiali ognie sztuczne codziennie rozbłyskujące nad rzeką. W mieście dodatkową atrakcja L’Armady było świetlne widowisko prezentujące obrazy Moneta na zabytkowej fasadzie katedry w Rouen.


Zlot ma też swoją „Miss Armada”. Wybory odbywają się w dwóch etapach. Przed imprezą - w okolicznych gminach Rouen, których było w tym roku dwanaście. Następnie dziewczyny kojarzono się z najpiękniejszymi żaglowcami uczestniczącymi w imprezie i w czasie trwania zlotu przeprowadzane są ostateczne wybory. Zwyciężają więc: dziewczyna i żaglowiec. W tym roku „Miss Armada” została Wirginia przypisana „Darowi Młodzieży”.
„L’Armada” w Rouen zakończyła się 14 lipca – święto narodowe Francji, a żaglowce wraz z pasażerami na pokładach wypłynęły w kierunku morza, a następnie do Liverpoolu - na start The Tall Ships’ Races 2008.

M.Urbaniak

 

foto:

Mira Urbaniak, Zofia Sadłowska, załoga "Daru Młodzieży"  (Paulina Chańko, Agnieszka Kugert, Ariel Ogrocki)

Mira Urbaniak
2008/07/31 10:23:00

1. noc na pokładzie Daru Młodzieży 

2. szczeciński Gryf dumnie spogląda na Sekwanę 

3. francuski port Rouen na Sekwanie 

4. Statsraad Lemkhul przepływający pod podnoszonym mostem "Gustave Flaubert" 

5. parada żaglowców na Sekwanie 

6. parada rejowa na Cuathemocu 

7. podnesiony most "Gustave Flaubert" 

8. parada załóg ulicami Rouen - załoga Daru Młodzieży 

9. francuski port Rouen na Sekwanie 

10. francuski port Rouen na Sekwanie 

11. włoski żaglowiec Amerigo Vespucci 

12. niedzielne nabożeństwo dla żeglarzy 

13. Przygotowanie do parady załóg - załoga Daru Młodzieży 

14. Przygotowanie do parady załóg - załoga Daru Młodzieży 

» Archiwalne wiadomości

» Archiwalne wiadomości

Urząd Miasta Szczecin, Plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin, tel./faks +48 91 42 45 992 | Wszelkie prawa zastrzeżone | regaty@um.szczecin.pl